Ryga

Ryga to miasto, znajdujące się nad rzeką Dźwiną i pełniące funkcję stolicy Łotwy. Ma ono powierzchnię 307, 17 kilometrów kwadratowych i zamieszkuje go około 700 tysięcy osób. Jego starówka została wpisana na listę światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Nic dziwnego – właśnie tutaj znajduje się jeden z największych zbiorów architektury secesyjnej. Współczesne miasto zostało podzielone na 47 rejonów.

Wśród wspaniałych zabytków architektonicznych można wskazać chociażby protestancką katedrę czy katolicką katedrę świętego Jakuba. Drugi z tych obiektów to gotycki kościół, o którym po raz pierwszy wspomniano w roku 1225. Jego wieża ma imponującą wysokość 86 metrów. Spojrzenia przyciąga także Koci Dom, znajdujący się na terenie Starego Miasta. Został on wystylizowany na średniowieczną architekturę, a jego znakiem rozpoznawalnym są rzeźby dwóch kotów z podniesionymi ogonami oraz wygiętymi grzbietami.

Ciekawym obiektem może się okazać Zamek Kawalerów Mieczowych, gdzie aktualnie mieści się rezydencja prezydenta oraz siedziby kilku tamtejszych muzeów.

nokia6300.pl
dayglob.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.