To trzeba zobaczyć w Krakowie – kościół Mariacki

W Krakowie jest całe mnóstwo kościołów wartych odkrycia przez turystów. Najważniejszym jest stojący na rynku kościół Mariacki. Kraków kościołami stoi.

Miłośnicy sztuki sakralnej będą mieli tutaj co odkrywać. Obok Katedry Wawelskiej najważniejszym kościołem Krakowa jest zdecydowanie kościół archiprezbiterialny pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny zwany potocznie kościołem Mariackim. Zbudowano go pod koniec XIII wieku, ale później był kilkakrotnie przebudowywany.

Uchodzi za prawdziwą perłę architektury gotyckiej, ale prawdziwe skarby można odkryć, wchodząc do środka. Największym jest oczywiście ołtarz stworzony w drugiej połowie XV wieku przez słynnego Wita Stwosza. Ma wymiary 11 na 13 metrów, co czyni go największym tego typu obiektem w Europie.

Uwagę zwraca także kruchta z połowy XVIII wieku, której kształt architektoniczny nawiązuje do Grobu Chrystusa. Nad nią można podziwiać witraż wykonany według projektu Stanisława Wyspiańskiego i Józefa Mehoffera. Jeśli wybieracie się do Krakowa odkrywać skarby sztuki sakralnej, w kościele Mariackim z pewnością spędzicie sporo czasu.

www.aktualne-mapy.com.pl
dayglob.com.pl © 2019 | Newsphere by AF themes.